W dzisiejszych czasach obserwujemy wzmożoną popularyzację urządzeń ekranowych, takich jak tablety, czy komputery. Nikogo już nie dziwi widok nastolatków, czy dorosłych, wlepionych w ekrany komórek. Coraz więcej osób pracuje również przy użyciu laptopów, a tym samym narażają swoje oczy na dość duże obciążenie.

W szczególności osoby wykonujące pracę przed ekranami, na przykład w biurze, powinny zdawać sobie sprawę jak należy dbać o oczy. Podstawową, lecz niestety często ignorowaną zasadą, jest robienie przerwy poprzez patrzenie przez okno, czyli skupienie wzroku na miejsce, gdzie panuje światło dzienne. To pozwoli naszym oczom na relaks i regeneracje. Taką przerwę należy robić co 30 minut.

Miejmy też świadomość, że nasze gałki oczne potrzebują nawilżania, które powinniśmy im regularnie zapewnić. W tym celu należy udać się do apteki, po zakup specjalnie przeznaczonego do tego produktu. Najtańszym i dobrym rozwiązaniem jest sól fizjologiczna, będąca naturalnym związkiem. Możemy ją używać nie tylko do nawilżania gałek ocznych, ale także do czyszczenia uszu, czy nosa. Ma ona kolejną zaletę- można ją używać już od pierwszych dni życia. Jeżeli chodzi o kwestię częstotliwości, to sól fizjologiczna powinna być stosowana regularnie raz dziennie, chyba, że sytuacja wymaga częstszego użycia. Poza tym, na rynku jest do wyboru duża ilość kropli- każdy może znaleźć coś dla siebie.

Ostatnią, ale niezbędną rzeczą jest regularne badanie wzroku. Tylko wizyta u okulisty i wykonane profesjonalne badania, pozwolą na ocenę, czy dana osoba potrzebuje okularów. Są osoby, które nie muszą ich nosić w ogóle, nawet pracując długotrwale przy komputerze. Niestety równie często zdarza się mniej pozytywna sytuacja, tzn. okulista stwierdza wadę wzroku, która wymaga noszenia okularów. Wtedy osoba dostaje wszelkie niezbędne informacje odnośnie szkieł i wystarczy, że umówi się na wizytę z optykiem.

Pamiętaj, że oczy to bardzo ważny narząd, umożliwiający nam jeden ze zmysłów niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Uważaj na zmęczone oczy, ponieważ cykliczne przemęczanie ich może doprowadzić do wad, czy powikłań.

http://www.zrodlozdrowia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here