pępek
fot. pixabay.com

Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, jakich doświadczamy. Jego powody mogą być naprawdę różne. Zazwyczaj są to przejściowe, krótkotrwałe dolegliwości. W niektórych wypadkach wymaga to jednak natychmiastowej interwencji lekarskiej. Jak odróżnić niegroźny ból brzucha od poważniejszego schorzenia? I o czym może świadczyć ból brzucha w okolicach pępka?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-okolicach-pepka-moze-byc-przyczyna/

Tak jak juz wspomnieliśmy ból brzucha może mieć różne podłoże. Jego leczenie zależy od przyczyny, jaka za nim stoi. W większości wypadków sami możemy złagodzić tę dotkliwą dolegliwość. 

Zatrucie i wirus żołądkowy

Jeśli bóle brzucha mają charakter silnych ucisków, skurczów, które mają miejsce co pewien czas, a dodatkowo towarzyszą im wymioty, biegunka, nudności najprawdopodobniej ich przyczyna jest wirus jelitowy bą∂ź żołądkowy lub niegroźne zatrucie. Oba te przypadki leczymy objawowo, a więc przede wszystkim nawadniamy organizm wodą, a przy ostrych dolegliwościach uzupełniamy elektrolity. Jeśli ból i dolegliwości żołądkowe utrzymują się długo, a chory wyraźnie jest osłabiony należy zgłosić się do lekarza, który może wdrożyć dodatkowe nawadnianie w postaci kroplówki. 

Ból w okolicach pępka w przebiegu poważniejszych chorób 

Ból w okolicach pępka towarzyszy również poważniejszym schorzeniom jak zapalenie wyrostka robaczkowego. Towarzysza mu nudności, brak apetytu. Zapalenie wyrostka wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, dlatego nie należy zwlekać z konsultacją lekarską. 

Ból w okolicach pępka może rownież być spowodowany przepukliną pępkową. Nie występują wówczas dolegliwości ze strony układu pokarmowego.Przepuklina pępkowa może towarzyszyć nam juz od urodzenia jako swego rodzaju wada anatomiczna. Najczęściej zrasta się ona w ciągu pierwszych 3 lat. Jeśli się tak nie stanie, konieczny jest zabieg operacyjny. Przepuklina pępkowa może dać o sobie znać również w późniejszym okresie życia. 

Innymi przyczynami bólu w okolicach pępkowych. U kobiet najczęściej związany jest z zapaleniem przydatków. A w okresie ciąży – z rozrastaniem się macicy. 

Przeczytaj też: http://www.mamandi.pl/jak-dbac-o-biust-w-czasie-ciazy-i-karmienia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here