architekt

Może zdarzyć się sytuacja, w której zaraz po ukończeniu studiów Pojawia ci się w głowie pytanie Czy lepiej zatrudnić się w firmie czy może otworzyć własną działalność? Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie posiada swoje wady i zalety. Dodatkowo obydwa rozwiązania są wykonalne. Kiedy kończysz studia, powinieneś poważnie zastanowić się nad dalszą drogą, ponieważ będzie to droga do twojej przyszłości. Jaki podjąć typ działalności zawodowej? 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/architekt-na-etacie-czy-wlasna-firma/

Architekt na etacie

Taki rodzaj zatrudnienia podejmują osoby przede wszystkim początkujące, które nie mają jeszcze doświadczenia w zawodzie. Oferty pracy dla architektów opierają się na zróżnicowanych stawkach w ramach jednego ogłoszenia. Pensja jest w dużej mierze uzależniona między innymi od stopnia zaangażowania firmy na rynku oraz ilości zleceń, jakie otrzymała. W takich firmach zazwyczaj wykonuje się wielkie projekty centr handlowych, mostów czy autostrad. Niekiedy potrzebne jest wykonanie jedynie drobnej korekty. Pracując w takim charakterze, otrzymujemy wynagrodzenie z góry za wykonanie danego projektu. Mamy do zrealizowania tego określony czas oraz pracujemy zazwyczaj w siedzibie swojego pracodawcy. Wydaje się to bardzo komfortową opcją. Praca ta uczy dużo świeżo upieczonych architektów pracy w zawodzie oraz posiada dostęp do specjalistów, którzy czuwają nad młodymi pracownikami.

A może spróbować swoich sił z własną działalnością gospodarczą?

Zawsze można zaryzykować i posmakować szczęścia jako podmiot samodzielny. Zarówno jako freelancer oraz samozatrudnieniowiec jesteś w stanie wykonać podobne zlecenia co wielkie firmy. Jednak zdarzać się to będzie znacznie rzadziej, ponieważ sam będziesz musiał szukać sobie zajęcia. Najłatwiej znaleźć zlecenia dotyczące projektu domku rodzinnego czy garażu. Praca architekta to przede wszystkim praca z ludźmi. Oprócz wykształcenia zawodowego wymagana jest cierpliwość i zrozumienie potrzeb innych. Niejednokrotnie absurdalne wymagania dotyczą zamożnych nieruchomości. Wielką zaletą samozatrudnienia jest przede wszystkim to, że sami ustalamy sobie stawki, ale musimy liczyć się z tym, że istnieją spore firmy konkurencyjne. Niejednokrotnie zdarza się, że początkujący architekci sprzedają swoje usługi stanowcza poniżej ich wartości, aby przyciągnąć do siebie pierwszych klientów. Zaletą z pewnością będzie brak kontroli ze strony szefa oraz dobór takich zleceń, które będą wychodzić nam najlepiej i będziemy z nich zadowoleni. Niestety, posiada to jednak swoje minusy. Chodzi tutaj o względy ubezpieczenia zdrowotnego. Zarówno ubezpieczenie zdrowotne jak i emerytalne musisz opłacać sobie sam.

Zobacz też: http://www.intelektualnie.pl/jaki-jest-koszt-zalozenia-wlasnej-pracowni-projektowej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here